Цифровий радіозв'язок стандарту DMR

Вступ

Рішення професійного двостороннього радіозв'язку сьогодні роблять найбільший крок уперед із моменту винаходу транзистора: переходять із аналогових стандартів на цифрові. Цифрові системи радіозв'язку мають безліч переваг перед аналоговими: підвищена якість передачі мови, велика дальність дії, покращений захист від прослуховування, прогресивні можливості керування викликами, можливість інтеграції із системами передачі даних.

Сьогодні ми перебуваємо на етапі масового переходу на цифрові стандарти у професійних системах. У той же час складності, пов'язані з законодавчим регулюванням і поточними потребами абонентів систем радіозв'язку, змушують виробників і користувачів цих систем шукати можливість передати якомога більше інформації у виділеній смузі частотного діапазону: іншими словами, підвищувати ефективність використання частотного ресурсу. Канали, якими раніше передавався один виклик в одиницю часу, тепер поділяються для того, щоб можна було одночасно передати два.

Цифровий двосторонній радіозв'язок — сучасне вирішення сучасних завдань. Аналогові засоби та системи радіозв'язку — це інструмент, життєво необхідний для багатьох і багатьох організацій, що доводить їхнє повсякденне використання та широке поширення в багатьох країнах світу. Однак аналогові системи вже досягли межі своїх можливостей. Більш ніж за півстоліття існування аналогових систем було перепробовано і здійснено практично все, що тільки можна собі уявити в плані їх розвитку та вдосконалення. Тепер настав момент, коли для того, щоб вийти на новий рівень функціональності та продуктивності, потрібна нова платформа. Потреби багатьох сучасних підприємств не можна задовольнити засобами традиційних аналогових систем двостороннього радіозв'язку. Одні починають відчувати перевантаженість ліцензованих каналів та потребу у додатковій ємності. Іншим необхідний універсальний спосіб організації зв'язку з абонентами як усередині, і поза робочої групи, третім потрібно поруч із передачею промови організувати доступом до даних у тому, щоб підвищити швидкість реагування і продуктивність праці персоналу.

Цифрові системи радіозв'язку — це потужна та універсальна платформа, яку професійні організації можуть використовувати для вирішення як нагальних, так і перспективних завдань. Перехід з аналогових систем двостороннього радіозв'язку на цифрові допоможе цим організаціям моментально вирішити багато завдань, що стоять перед ними, а також створити міцний технічний фундамент для впровадження нових функціональних можливостей, покликаних вирішувати завдання, які чекають їх у майбутньому. Для полегшення масового переходу професійних систем на “цифру” Європейський Інститут стандартів зв'язку (ETSI) розробив новий стандарт DMR (Digital Mobile Radio), в основі якого лежить двоінтервальний протокол TDMA. На основі протоколу TDMA вже створено низку стандартів зв'язку, що широко і успішно використовуються у всьому світі, наприклад, GSM і TETRA, і можна з великою часткою впевненості заявити, що цей протокол буде застосовуватися для вирішення завдань подальшого підвищення ефективності використання частотного ресурсу. Протокол TDMA має низку переваг, актуальних для систем зв'язку як нинішнього, і майбутніх поколінь. Це універсальність функціональних можливостей, невисока вартість обладнання, більш тривалий термін роботи акумуляторів, відкритість для реалізації нових функцій та перевірена практично здатність підвищувати ефективність використання частотного ресурсу без ризику перевантаження каналів зв'язку або створення перешкод.

Хронологія появи

У квітні 2005 року вийшов перший реліз стандарту DMR - ETSI TS 102 361 описує радіоінтерфейс (частина 1), а також голосові та базові функціональні особливості стандарту (частина 2).

У січні 2006 року додалася третина стандарту DMR, описує протокол передачі пакетних даних.

В основі технології DMR лежать механізми TDMA (Time Division Multiple Access – багатостанційний доступ з тимчасовим поділом каналів), що дозволяє розмістити два часові інтервали на одній частотній несучій з сіткою частот 12,5 кГц.